Turyści muszą być gotowi na zmiany. Znane szlaki w Tatrach Słowackich zamknięte
Szlaki w górach zamykane są z różnych powodów, czasem chodzi wyłącznie o remonty czy chwilowe utrudnienia związane ze złymi warunkami atmosferycznymi. Tym razem turyści przez całą zimę i wiosnę nie będą mogli korzystać z Tatr Wysokich po słowackiej stronie gór. O czym trzeba pamiętać?
Szlaki w Tatrach zamknięte
Od 1 listopada do maja 2025 roku nieczynna pozostanie większość szlaków w Tatrach Wysokich w Słowacji. To ważnie wieści m.in. dla Polaków, bowiem ci często eksplorują tamtejsze części gór. Teraz nieczynne jest m.in. popularne schronisko Chata pod Rysami.
Decyzja o zamknięciu szlaków nie wzięła się znikąd. Jak informują przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, chodzi o zadbanie o przyrodę, która musi odpocząć od odwiedzających. W sezonie letnim na szlakach roiło się od turystów, a to w konsekwencji bardzo negatywnie wpływa na środowisko w tym zwierzęta.
Warto zauważyć, że niektóre osoby wędrujące po górach zachowują się szczególnie nietypowo, np. przynoszą ze sobą na szczyt kuchenki polowe i smażą naleśniki – tak było pod koniec października na szczycie Gerlach.
Listę szlaków turystycznych podlegających sezonowemu zamknięciu można znaleźć w regulaminie opublikowanym na stronach TANAP. Będzie to m.in. Łysa Polana – Polski Grzebień (od Polany Biała Woda) – szlaki niebieski i zielony, Polski Grzebień – Mała Wysoka – szlak żółty czy Popradzki Staw – Schronisko pod Wagą – szlaki niebieski i czerwony.
Tu zamknięcia są opóźnione. Można korzystać
Są też dobre wieści dla fanów gór. 11 szlaków i dróg prowadzących do górskich schronisk będzie zimą otwarte. Wyjątkiem jest droga do Chaty pod Rysami, która pozostaje zamknięta aż do wiosny, podobnie jak większość szlaków prowadzących na przełęcze i szczyty.
Ponadto zamknięcie jednej z dróg zostało opóźnione, dzięki czemu w okresie świątecznym można dość do Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego na zachodnich stokach Osterwy. Sezonowe zamknięcie szlaku zapowiedziano na 15 grudnia.
Warto pamiętać, że utrudnienia czekają na turystów także w polskich górach. Ostatnio poinformowano m.in. o dwutygodniowym zamknięciu szlaku do Wodospadu Szklarki w Karkonoszach. 28 października rozpoczęły się tam prace remontowe i mają trwać przez dwa tygodnie. Dojście na miejsce jest możliwe, ale szlakiem czarnym od strony ulicy Kołłątaja w Szklarskiej Porębie oznakowaną drogą przez Starą Chatę Walońską.